Wizja maszynowa daje maszynom dar widzenia, zastępując lub uzupełniając ręczne zadania kontrolne z wykorzystaniem kamer cyfrowych i zaawansowanych algorytmów przetwarzania obrazu. Większość (jeśli nie wszystkie) elementy urządzenia, na którym przeglądasz dziś tę stronę, musiało przejść przez proces precyzyjnej kontroli jakości i z dużą pewnością kontrolę tą przeprowadzono z wykorzystaniem inteligentnych systemów wizyjnych. 

Czym jest wizja maszynowa?

„Wizja maszynowa to technologia, która polega na automatycznym pozyskiwaniu i przetwarzaniu obrazów, czego wynikiem są dane wykorzystywane do sterowania określonym procesem maszynowym poddanym kontroli wizyjnej.” Rafał Biegała -  Kierownik Produktu
Dowiedz się więcej o Wizji Maszynowej!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym ekspertem:
Dobra Konsumpcyjne
Elektronika
Automotive
Robotyka
Intralogistyka
Produkcja Opon
Przemysł Drzewny
AGV/AGC
Nie ma dziś praktycznie takiej branży produkcyjnej, w której nie wykorzystywana byłaby technologia wizji maszynowej, jednakże pomimo dużych różnic w specyfice każdej z branż, same aplikacje sprowadzają się do wykonywania czterech podstawowych zadań:
Pozycjonowanie
Inspekcja
Pomiar
Odczyt

Jakie korzyści dają przemysłowe systemy wizyjne? 

  • Wzrost wydajności – powtarzalne zadania, które potrafią być nużące dla człowieka, tym bardziej jeśli proces jest szybki i/lub detale są niewielkie, wówczas pojawia się zwiększone ryzyko błędu. Zastosowanie inspekcji wizyjnej pozwala na szybszą i bardziej płynną produkcję, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej powtarzalności.

  • Większa elastyczność – możliwość wprowadzenia wielu wzorców w podstawowej konfiguracji oraz łatwość adaptacji do nowych zadań sprawia, iż zastosowanie inteligentnych systemów wizyjnych pozwala na wykorzystanie linii produkcyjnej do szerokiego asortymentu produktów

  • Minimalizacja odpadu – wcześnie wykrycie błędów, a niekiedy nawet przewidywanie kiedy poważne błędy mogą się pojawić w wymierny sposób wpływa na obniżenie kosztów 

  • Lepsza kontrola procesu – praktycznie każdy system wizyjny poza podstawowymi zadaniami, które wykonuje, może również rejestrować przydatne dane produkcyjne bądź przechowywać historię wykonanych np. błędnych inspekcji, dzięki czemu dużo łatwiej jest analizować sytuacje krytyczne, a także dostrzegać niepokojące trendy 

  • Wyższa jakość – kontrola wizyjna jest zdecydowanie bardziej niezawodna niż kontrola wykonywana przez człowieka, gdyż jest wolna od zmęczenia czy też rozpraszania uwagi. Ponad to widzenie maszynowe jest dokładniejsze i powtarzalne, podczas gdy ludzka ocena jest często subiektywna i podlega zmienności. 

  • Redukcja kosztów – poza wymiernymi oszczędnościami w całym okresie użytkowania systemu wizyjnego vs koszty pracownicze, systemy wizyjne przyczyniają się redukcji kosztów wynikających ze zwrotów i/lub ewentualnego złomowania dużych partii produkcyjnych. 

Wiele wymiarów wizji maszynowej SICK

Od ponad 30 lat firma SICK rozwija i doskonali rozwiązania wizji maszynowej.
Są to zarówno inteligentne rozwiązania wizji 2D oraz 3D, jak również zaawansowane systemy wizyjne dla robotyki i nie tylko, które w wyniku ścisłej współpracy z naszymi klientami, są doskonale dopasowane do konkretnych zadań. 

W zależności od stopnia trudności aplikacji, umiejętności użytkownika oraz wstępnego dopasowania, urządzenia w portfolio SICK można podzielić na 4 grupy: 

Konfigurowalne
Nazywane często kamerami typu smart, rozwiązania działające samodzielnie i posiadające pewien zestaw narzędzi wizyjnych, na bazie których użytkownik może samodzielnie skonfigurować działanie systemu wizyjnego oraz skonfigurować sposób wyprowadzenia wyniku inspekcji wizyjnej do urządzeń nadrzędnych. Specyficzną podgrupą rozwiązań konfigurowalnych są rozwiązania wstępnie dopasowane do aplikacji.  



Dopasowane do aplikacji
Z reguły są to urządzenia działające samodzielnie, wykonujące zadanie ściśle odpowiadające aplikacji, do której zostały przypisane np. wizyjna współpraca z robotem, czytanie kodów 1D/2D, precyzyjne pozycjonowanie wózków w magazynach wysokiego składowania, itp.  


Programowalne
Często są to urządzenia, które wyglądają tak samo jak urządzenia konfigurowalne, aczkolwiek pozbawione są aplikacji, która pozwala na konfiguracje aplikacji. Te urządzenia pozwalają na:
  • samodzielne zaprogramowanie aplikacji w urządzeniu
  • stworzenie i dopasowanie interfejsu użytkownika
  • zdefiniowanie sposobów wyprowadzenia wyników 
Do pracy z urządzeniami programowalnymi SICK wymagane jest posiadanie środowiska deweloperskiego SICK AppSpace. 


Strumieniowe
Typowe kamery 2D i 3D, których jedynym zadaniem jest akwizycja obrazu. Pobierany obraz przesyłany jest następnie w postaci surowej do urządzenia nadrzędnego (może to być przemysłowy komputer PC lub np. programowalny koncentrator danych SICK serii SIM2500), w którym uruchomiona jest odpowiednia aplikacja obsługująca przesyłane obrazy. Tego typu rozwiązania są zgodne z aktualnymi standardami typu GiGEVision oraz GenICam. 

POZNAJ NASZE ROZWIĄZANIA:

Zastanawiasz się, jaki system wizyjny dobrać?

Wybierz dogodny termin kontaktu, a nasz specjalista od wizji zadzwoni do Ciebie.

np. +48 123 123 123